Saçkıran Nedir

Mantar sebebiyle ortaya çıkan cilt hastalığına ‘alopesi areata‘ yani Türkçe’de ki ismiyle saçkıran denilmektedir. Saç köklerini etkileyen bu mantarlar başta yer yer bozuk para büyüklüklerinde saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bazı insanlarda küçük küçük dökülmeler meydana gelirken, bazılarında ise komple dökülmelere sebep olabilecek çeşitleri mevcuttur. İnsanları dışarıdan gelen tehlikelere karşı korumakla yükümlü olan bağışıklıklık sistemi için vücudun güvenlik görevlisi denilebilir. Fakat bazı kişilerin bağışıklık sistemi dışarıdan gelen tehlikelerle savaşmak yerine kişinin kendisine karşı saldırıya geçmektedir. Bu sebeple ortaya çıkan hastalıklara otoimmün (bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığıyla oluşan tepkilere verilen isimdir) hastalıklar ismi verilmektedir.

Saçkıran kadın, çocuk, çocuk, yaşlı ayırt etmeden herkeste meydana gelebilecek bir sorun olduğu gibi bulaşıcı bir problem değildir. Karşılaşma sıklığına bakıldığında çocuklarda ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu şikayetle doktorlara başvuran vakaların onlu yaşlarda ki çocuklara ait olduğu saptanmıştır. İsmi saçkıran olarak tabir edilen bu problem sakal, kaş, kirpik bölgelerinde de görülebilmektedir. Ailesinde bulunan kişiler az da olsa risk altında olabilir.

Saçkıran nedenleri
Yukarıda saçkıranın tanımını yaparken bağışıklık sisteminin kişinin kendisine karşı saldırıya geçmesi sonucu oluştuğunu belirtmiştik. Fakat bu saldırının henüz nasıl ve neden kaynaklandığı konusunda bilimsel bir netlik yoktur. Fakat düşünülen sebepleri aşağıda sıralayalım.

Kalıtsal olabilir
Bir çok hastalıkta genetiklik söz konusu olmaktadır. Ailede birinci derece yakın olan kişiler anneler ve babalardır. Dolayısıyla ailede geçmişte veya halen saçkırana maruz olan birilerinin olması, kişinin bu sorunla karşılaşma riskini artırmaktadır.

Bağışıklık sistemi
Yazımızın başından bu yana bağışıklık sisteminden ve maruz kalınan durumdan bahsettik. Bağışıklık sisteminin vücudu korumak yerine saldırı düzenlemesiyle akyuvarlar saç köklerinde büyümekte olan hücrelere saldırmaktadır, bu saldırı sonucunda olmsuz etkilenen saç kökleri küçülmeye maruz kalır ve böylece saç üretimi de yavaşlama göstermektedir. Fakat korkulmamalı ve panik yapılmamalıdır çünkü kök hücreler, saç köklerini yapılan saldırıdan etkilenmeyen, yeni hücrelerle destekler dolayısıyla bu dökülmeye maruz kalan saçların yerine yenisi çıkabilmektedir.

Stres
Bazı kaynaklara göre rahatsızlığın üzüntü, stres veya benzeri durumlarla alakası olmadığı söylenmektedir. Az önce sebepleri sıralamaya başlamadan önce de belirtmiştik. Saçkıran oluşumunun sebepleri bilimsel olarak henüz bir netlik kazanamamıştır. Fakat bu sıraladığımız bulgular saçkıran rahatsızlıklarında görülen şikayetlerdir. Dolayısıyla saçkıran problemiyle karşı karşıya kalan kişilerin genelinde stres, üzüntü ve depresyon gibi duygusal problemlerde görülmektedir. Zayıf düşen bağışıklık sistemine stres ve üzüntü de ek olarak destek olmaktadır. Örnek vermek gerekirse; okul çağında ki çocuklarda fazlaca görülmekte olan bu sıkıntı kadınlarda da eşlerinden ayrılma gibi durumlarda görülebilmektedir.

Dökülen Saçların Yerine Yenisi Çıkar mı?
Saçkıran problemiyle karşı karşıya kalan kişilerin kafalarında oluşan en büyük soru işaretlerinden biri bu konudur. Az önce dökülmeye maruz kalan saçların yerine yenisinin çıkabileceğini söylemiştik fakat bu ihtimal kişiden kişiye değişim göstermektedir. Sıkıntının düzelmesi ve yerine saç çıkması tekrarlamayacak anlamına gelmemektedir. Çünkü dökülme, uzama ve tekrar dökülme gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Tam olarak problemin ne zaman giderileceği konusunda net birşey yoktur ve bilinmemektedir. Bazı vakalarda saçlar komple dökülme göstererek yeniden uzayabildiği gibi, bazı vakalarda ise dökülen saçlar maalesef kendilini yenileyememektedir.

Moral bozmayın
Stres, üzüntü ve depresyon gibi neden olabildiğinden bahsetmiştik. Buna göre moralinizi yüksek tutmanızda büyük fayda olacaktır. Motive olmak ve günlük hayatta olan sıkıntıları kafaya takmamak olumlu yönde etkileyecektir. Belirtmek isteriz ki bir çok saçkıran sıkıntısıyla karşılaşan kişinin saçları yeniden çıkmış ve bir daha bu problemle asla karşılaşmamıştır. Yukarıda belirttiğimiz faktörler sadece ihtimaldir. Ve bilgilendirme amaçlıdır. Kafaya takarak sürekli bu konuyu düşünmeniz stres yapmanıza neden olacaktır.

Bu yazımızda saçkıran hakkında ön bilgi vermeye çalıştık. Diğer sayfalarda kapsamlı bilgiler vermeye çalışacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saçkıran çoğunlukla stres, üzüntü, moral bozukluğu ve benzeri psikolojik bozukluklar doğrultusunda vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin kendi kendine açtığı saldırı sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İsmi her ne kadar saç kıran olsa da sakal, kaş ve bıyık gibi kıl bulunan her yerde meydana gelebilmektedir. Sitemizin amacı saçkıranın nedenleri, belirtileri ve tedavi yolları gibi bir çok konuda saçkıran hastalarını bilgilendirmektir.