Saçkıran Nerelerde Görülür

Saçkıran yani Alopecia Areata her ne kadar saç dökülmesi sebeplerinden biri olarak görülüyor olsa da aslında sadece saçlı deride değil vücudun kıl bulunan her yerinde meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Yaygın olarak saçta görüldüğü için saçkıran ismi verilen bu hastalık sakal, bıyık, kaş ve diğer kıl bulunan bölgelerde de görülebilir.

saçkıran nerelerde görülür

Vücudun Her Yerinde Saçkıran Olabilir
Çoğunlukla saçlı deride ortaya çıktığından dolayı insanlar yanılarak saçkıranın sadece saçta meydana geldiğini düşünmektedir. Bu konuda bilinçli olmanız ve saçkıranın çeşitli yerlerde çıkması doğrultusunda endişeye kapılarak panik yapmamalısınız. Alopecia areata yazımızın başından bu yana bahsettiğimiz gibi her yerde olabilir. Bunları aşağıda ki gibi belirtebiliriz.

– Saçlar
– Sakal (sakal kıran ismi verilebilir)
– Kaş (kaş kıran denilebilmektedir)
– Kirpik
– Favori
– Kafa
– Etek kılları
– Koltuk altı
– Ve vücudun kıllı bölgeleri

Her ne kadar ülkemizde kaşta kaş kıran, sakalda sakal kıran olarak tabi ediyor olsak bile en doğru ismi saçkırandır.

Saçkıran Nerede Olursa Olsun Tedavisi Aynıdır
Tedavi için saçkıran sorununun nerede olduğunun önemi yoktur. Çünkü nerede olursa olsun uygulanacak tedavi ve alınacak önlemler her zaman aynıdır. Fakat çok geniş bölgelerde meydana geldiğinde enjekte edilecek kortizon abartılı yan etkiler göstereceği için böyle durumlarda kortizon enjekte edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saçkıran çoğunlukla stres, üzüntü, moral bozukluğu ve benzeri psikolojik bozukluklar doğrultusunda vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin kendi kendine açtığı saldırı sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İsmi her ne kadar saç kıran olsa da sakal, kaş ve bıyık gibi kıl bulunan her yerde meydana gelebilmektedir. Sitemizin amacı saçkıranın nedenleri, belirtileri ve tedavi yolları gibi bir çok konuda saçkıran hastalarını bilgilendirmektir.